POLSKI ENGLISH DEUTSCH FRANÇAIS ESPAÑOL ITALIANO Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024 r. 

 














 


Teatr LOGOS rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 r. z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Tego dnia premierę miał pierwszy spektakl – Zaduszki. Do tej pory LOGOS przygotował 58 spektakli premierowych i zagrał ponad 2250 przedstawień.
2 listopada 2023 r. Teatr będzie obchodził swoje trzydzieste szóste urodziny!
W swojej dotychczasowej działalności, artyści pod przewodnictwem Dyrektora Waldemara Sondki podejmowali na scenie tematy życia, śmierci, relacji z ludźmi, ale i z Bogiem. Aktorzy teatru LOGOS, a wraz z nimi widzowie, przeżywali na scenie radość, euforię, strach, ból, tęsknotę i szereg niewyrażalnych, choć głębokich emocji.
Twórcami związanymi na stałe z Teatrem są takie postaci jak: Waldemar Wilhelm, Bogusław Kierc, Ewa Wycichowska czy Lech Wieleba. Nie sposób wymienić wszystkich aktorów polskich scen teatralnych, którzy przewinęli się przez Logosową scenę.
W trakcie trzydziestu pięciu lat działalności twórcy sięgali po teksty takie jak: Przed sklepem jubilera, Mały Książę, Umarli ze Spoon River, Dialogi Karmelitanek, Salome, Szelmostwa Lisa Witalisa, a w ostatnich latach także Boska komedia czy Gorzkie żale. Te, niekiedy wielkie historie dramatyczne, ujęte zostały w kameralnej, niemal intymnej przestrzeni sali teatralnej, którą nieustająco cenią sobie odbiorcy.
O wadze i znaczeniu teatru dla Łódzkiej przestrzeni kulturowej stanowi szereg pozytywnych recenzji i niegasnące zainteresowanie spektaklami, które pozwala wypełniać po brzegi teatralną salę.

Teatr LOGOS działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr LOGOS tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne. Centrum posiada własną galerię, a wśród wystawiających swe prace byli m.in.: prof. St. Fijałkowski, prof. St. Rodziński, Jan Lebenstein, prof. Jerzy Nowosielski, Jerzy Duda-Gracz, prof. Andrzej Kabała, Tadeusz Siara, Krzysztof Skórczewski.
Wagę tego miejsca dostrzegają także władze miasta i województwa. Dowodem tego jest Nagroda Miasta Łodzi przyznana Teatrowi w 1997 r., Medal Honorowy Wojewody Łódzkiego przyznany ks. Waldemarowi Sondce w roku 1998 oraz Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla ks. Waldemara Sondki i dla Jolanty Kowalskiej. W 2000 r., z racji XV-lecia teatru, nagrody Prezydenta Miasta Łodzi otrzymali: ks. Waldemar Sondka, Jolanta Kowalska, Nina Tarłowska i Marek Targowski. W 2000 roku Teatr, a w 2007 roku ksiądz Waldemar Sondka, otrzymali nominację do nagrody Totus Tuus w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.
Teatr LOGOS jest formą duszpasterstwa w stosunku do tych, którzy go tworzą, jak i do tych, którzy zasiadają na widowni. Prowokuje do refleksji, do szukania dróg dojścia do Boga i drugiego człowieka. 24 września 2017 roku ks. Waldemar Sondka otrzymał Nadzwyczajną Złotą Maskę „za konsekwentne, przy udziale repertuaru na niezmiennie wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym, budowanie od 30 lat marki Teatru Logos w Łodzi”. W 2023 roku Teatr otrzymał medal „Wyróżnienie za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznane z okazji 600-lecia miasta”

W dokonaniach Teatru LOGOS liczy się przede wszystkim doświadczenie wspólnoty ludzi odkrywających swoje człowieczeństwo w sztuce, kulturze. W ciągu trzydziestu pięciu lat działalności zespół gościł 40 razy za granicą: w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Za granicą zaprezentowano 186 spektakli.
LOGOS wspiera także rozwój i relacje z innymi Twórcami kultury chrześcijańskiej – w roku 2017 artyści Teatru byli uczestnikami Forum Teatrów Chrześcijańskich, odbywającego się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 2018 roku zaprezentowali podczas tego wydarzenia spektakl Krzesła w reżyserii Ewy Wycichowskiej.
Teatr LOGOS ma stałe miejsce na mapie kulturalnej Łodzi. Jak podkreślała pani profesor Irena Sławińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest jedynym teatrem chrześcijańskim w Polsce, a może i w Europie, działającym na tak szeroką skalę.

Siedziba Teatru:
Łódź, ul.Marii Skłodowskiej-Curie 22
tel. +48 42 6376545, fax. +48 42 6373731
e-mail: teatr@logos.art.pl

Dyrektorem i kierownikiem duchowym Teatru Logos jest ks. Waldemar Sondka.


 
Design and hosting by Imaginarium